2017. szeptember 3., vasárnap

Tornazsák varrása

Olvasóm Kedves!


Nagyon egyszerű tornazsákot varrni! Kezdők is próbálkozhatnak vele! Sőt, első varrós munkának kifejezetten ajánlom :) Gyors sikerélmény!

Válassz ki egy neked tetsző anyagot. Szinte bármilyen jó. Lilinek erős vászonból varrtam, így még hátizsáknak is hordható, főleg, hogy feldobta pár kitűzővel is... Viszonylag vastag madzagja lett, ez is erősíti a hátizsák jellegét. Viszont kicsit nagyobb erőkifejtés kell a használatához: kinyitás, becsukás...


Enikőnek enyhén rugalmas pólóanyagból varrtam, fekete, vékonyabb, "csúszós" madzaggal. Ez talán a leglazább tatyó, igazi tornazsák. 


Borié pedig kicsit kisebb, hogy ne lógjon a fenekéig és sima pamutvászonból varrtam. A pántja pólófonal, ami kicsit rugalmas, puha...

Szóval, ott tartottam, hogy szükségünk van két darabka anyagra (egyenként kb.40x50 cm) és kétszer 2 méter madzagra. 
Első dolgunk, hogy az anyagdarabok keskenyebbik végén (csak az egyiken) készítünk egy bújtatót. Ezt lehet többféleképpen, a lényeg, hogy egy viszonylag széles sáv keletkezzen, amibe majd be tudjuk fűzni a madzagunkat, duplán. Én levasaltam először úgy, hogy kicsit a behajtás alsó szélét is behajtottam. Ezt varrtam le egyenesen. Így szép lesz belülről is... De azt is csinálhatod, hogy csak behajtod (szélesen), egyenesen végigvarrod, aztán a vágott szélt cikk-cakkal is, hogy ne rojtosodjon. 


A két darabot egymásra fektetjük, színt színre fordítva, vagyis kívül legyen a leendő belső oldal...
Az alsó csücsökbe elhelyezünk egy hurkot is, ebbe fogjuk a pántot fűzni. A hurok készülhet a pántnak szánt madzagból. Egy kis darabot félbehajtva. Így csináljuk:


Érdemes odagombostűzni, hogy ne felejtődjön el... Összevarrhatjuk a két oldalt körben a szélén, értelemszerűen a bújtatós oldalt kivéve. Arra figyelj, hogy a bújtató végeit ne varrd össze, alatta kezdd és alatta fejezd be a varrást. Ott szükség lesz lyukakra a pántok befűzésekor. A körbevarrás után cikk-cakk öltéssel is varrd körbe, hogy tartósabb legyen. Az alsó hurkoknál be kell sűríteni az öltéseket. Itt szükség van az erős tartásra... Egyszerűbb kicsit ívesen varrni a csücsköt és talán szebb is így.


A varrás résszel készen is vagyunk.
Kifordítjuk a zsákot. 
A madzagot könnyen be tudod fűzni egy biztosítótű segítségével a helyére. Ismered ezt a trükköt? Beakasztjuk, tűzzük a madzag végébe és (természetesen becsukva) könnyen becsusszan a bújtatóba és majd megtapasztalod, de így előre lehet pöckölgetni a tűt belül, míg át nem húzza a madzagot a résen... Nehéz leírni :)


A fűzést lerajzolom...


Rögtön érthető, igaz? :) Gondoltam! Az egyik madzagot befűzzük az egyik bújtatóba, majd a lenti hurkon át felvezetjük és az ellenkező irányba befűzzük a másik bújtatóba is. A madzag két végét összecsomózzuk. Kész az egyik pánt. A másikat ugyanígy csináljuk, csak ellenkező irányban.
A pántokat meghúzva záródik, a csomókat meghúzva kinyílik a zsák. 

KÉSZ! Van kérdés? :)




4 megjegyzés:

  1. Köszönöm a leírást, tökéletesen érthető minden :) màr 3 alkalommal elkészítettem, a megajándékozottak nagy örömére :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nagyon kedves vagy! Köszönöm szépen! Örülök nagyon!!! :)

      Törlés
  2. Szia! A bújtatót a színén hajtod vissza? A képen úgy látszik, viszont ha a visszáján csinálnám a bújtatást, az anyagom mintája szebb lenne, ott lehet?

    VálaszTörlés